• RODZICU PAMIĘTAJ!!!

• WSZAWICA

Wszawica jest chorobą spowodowaną przez obecność na ciele człowieka pasożyta – wszy

głowowej (Pediculus capitis). Wszy żyją wyłącznie na owłosionej części skóry, żywią się krwią człowieka. W miejscu ugryzienia powstaje odczyn zapalny skóry, który powoduje uczucie silnego świądu, a w konsekwencji drapanie się. Dorosłe osobniki osiągają wielkość 2-3 mm, są barwy biało-brązowej.

Znalezione obrazy dla zapytania wszy na głowie objawy

Znalezione obrazy dla zapytania WSZY        Znalezione obrazy dla zapytania WSZY

Drogi zakażenia

Wszy nie mają nóg służących do skakania, potrafią tylko pełzać, dlatego też zarazić się można tylko przez bliski kontakt z osobą zakażoną (przytulanie się, stykanie się głowami) lub poprzez korzystanie z tych samych szczotek lub grzebieni, noszenie wspólnych nakryć głowy, spanie we wspólnej pościeli. Najłatwiej można zarazić się wszawicą w dużych skupiskach ludzkich (przedszkola, szkoły, internaty, akademiki oraz na koloniach i obozach organizowanych dla dzieci i młodzieży). Problem wszawicy dotyczy wszystkich stref klimatycznych i populacji ludzkich, bez względu na ich statut społeczny.

Objawy wszawicy

• Świąd skóry, który pojawia się zwykle kilka tygodni po zarażeniu. Jeżeli dziecko zaczyna

często się drapać po głowie należy czym prędzej sprawdzić skórę głowy oraz włosy.

Wszy najczęściej występują za uszami i z tyłu głowy tuż nad karkiem.

• Obecność gnid (jaj wszy) u nasady włosów na głowie. Mają one barwę białą, są podobne

do łupieżu, ale w przeciwieństwie do niego nie dają się zbyt łatwo usunąć z włosów.

Jaja wszy (gnidy) przytwierdzone do włosa

• Obecność dorosłych osobników dających się zauważyć gołym okiem, są ono barwy białobrązowej.
          • Często obserwuje się powiększone węzły chłonne szyjne.

Postępowanie w przypadku zakażenia wszami

• Jeśli rodzic po skontrolowaniu włosów i głowy dziecka podejrzewa wszawice powinien

udać się do lekarza celem rozpoczęcia właściwego leczenia. Należy także skontrolować

stan włosów głowy wszystkich członków rodziny, ponieważ leczeniem trzeba objąć całą

rodzinę.

• Można po skonsultowaniu się z farmaceutą zastosować dostępne w każdej aptece bez recepty preparaty zwalczające wszy na każdym etapie ich rozwoju.
          • Rodzice powinni poinformować dyrektora placówki, do której uczęszcza dziecko o chorobie w celu uniknięcia dalszego szerzenia się zakażenia na inne dzieci i zapobiegnie ponownemu zarażeniu dziecka po uprzednim leczeniu.
          • Dyrektor placówki oświatowo - wychowawczej może:

w przypadku stwierdzenia wszawicy wśród dzieci powiadomić rodziców o wystąpieniu choroby i poinformować o konieczności objęcia leczeniem wszystkich domowników (Procedura bezpieczeństwa nr VII).

Wskazania profilaktyczne dla rodziców i dzieci :

• związywanie długich włosów lub krótkie fryzury ułatwiające pielęgnację skóry głowy i włosów,
          • posiadanie i używanie wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry i włosów,
          • codzienne czesanie i szczotkowanie włosów,
          • mycie skóry głowy i włosów
          • wyczesywanie włosów,
          • systematyczne sprawdzanie czystości głowy i włosów w okresie uczęszczania dziecka do przedszkola

W przypadku zauważenia jaj pasożytów (gnid) na włosach lub wszy we włosach (przy skórze) należy zastosować dostępne w aptekach preparaty, które skutecznie likwidują pasożyty i ich jaja. W obecnej dobie występujące w sprzedaży środki zwalczające wszawicę są wysoko skuteczne. W sytuacji wystąpienia wszawicy u dziecka, kuracji powinni się poddać wszyscy domownicy.

W przypadku podejrzenia zakażenia wszawicą podczas pobytu w przedszkolu należy poinformować o powyższej sytuacji zawiadomić wychowawcę.