21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Po długich, ciemnych zimowych miesiącach chętnie tę porę roku przywoływano różnorodnymi zwyczajami. Za pierwszego zwiastuna wiosny uważano skowronka. Już od lutego wyglądano go i nasłuchiwano jego śpiewu.
Najbardziej znanym z ludowych zwyczajów powitania wiosny jest topienie Marzanny. Po raz pierwszy został opisany w XVI wieku przez Marcina Bielskiego. Marzannę – słomianą kukłę, ubraną na biało, przyozdobioną wstążkami i koralami, topiono w rzekach, jeziorach stawach i innych akwenach.
Marzanny powstają by ostatecznie pożegnać zimę – i aby tradycji stało się zadość – powinny zostać spalone i wrzucone do wody… Jednak by nie zatruwać środowiska i nie śmiecić, nie palcie i nie topcie! Stwórzcie Eko-Marzannę! Wykorzystajcie surowce ulegające recyklingowi!
Nasze przedszkolaki zgodnie z ludowym zwyczajem pożegnały zimę i powitały wiosnę.
Grupy: Słoneczka, Sówki, Pingwinki
Dziś z okazji Pierwszego Dnia Wiosny w grupie maluszków odbyły się wiosenne zajęcia sensoryczne. Zaproponowane zabawy kolorowym ryżem i makaronem rozwijają koncentrację uwagi, doskonalą spostrzegawczość, kształtują kreatywność, ćwiczą motorykę małą oraz mają wpływ na rozwój mowy. Zabawy sensoryczne działają również pozytywnie na prace układu nerwowego oraz stymulują dzieci do poznawania i odkrywania świata.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z powitania wiosny.
Grupa Kotków wybrała się nad rzeczkę szukać Wiosny. Obserwowaliśmy pierwsze owady i pająki, pąki na gałązkach, bazie oraz pierwsze wiosenne kwiatuszki. Słuchaliśmy świergotu ptaków i wody w strumieniu. Udało nam się nawet zobaczyć parkę kaczek Krzyżówek.
Grupa Smyki