Oto kolejne propozycje do zabaw z językiem angielskim w domu.
Język angielski
Dzieci uczą Rodziców
Na stronie internetowej www.crl.org.pl zamieszczone zostały kolejne darmowe materiały do domowej nauki dla dzieci i rodziców. W ramach 4 lekcji na rodziców i ich pociechy czeka 9 nowych zadań. Dodatkowo zapraszamy do udziału w konkursie, w którym do wygrania są edukacyjne upominki dla dzieci. Ten konkurs podobnie jak poprzedni ma być dodatkową motywacją dla rodziców do nauki z dziećmi.
Język angielski
Propozycje materiałów dotyczacych realizacji zajęć z języka angielskiego w domu. Scenariusze dotyczą grup 3, 4 i 5-latków.
Drodzy Rodzice
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zjęcia dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńcze w naszym przedszkolu zostają zawieszone do 10 kwietnia 2020 roku.
Realizacja Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego odbywać się będzie zdalnie poprzez zamieszczanie materiałów edukacyjnych na stronie internetowej naszego przedszkola. Zapraszamy Rodziców do zakładki ODDZIAŁY, tam znajdują się materiały do pracy z dziećmi w domu dla poszczególnych grup, przygotowane przez wychowawców.
Porady Pani psycholog
Materiały do pracy psychologicznej z dziećmi w warunkach domowych – wszystkie grupy
Opr. Katarzyna Szklarczyk
Zabawy logopedyczne
Drodzy Rodzice i Dzieci,
Jakby na to nie spojrzeć przyszedł dzień w którym, normalnie, macie zajęcia logopedyczne… No i chociaż nie możemy się spotkać osobiście, postaram się przesłać Wam propozycje ćwiczeń na ten czas. Nie chcę zarzucić Was kartami pracy, bo nie wiem nawet czy macie możliwość ich wydrukowania, ale kilka podrzucę.
Na początek przesyłam listy ćwiczeń. Oczywiście nie robicie wszystkiego "jak leci", ale wybieracie sobie jedno lub dwa ćwiczenia… na spokojnie, bo na zajęciach tak byśmy zrobili… Później dochodzą przecież karty pracy i gry.
Na początek to, kolejne maile będą zawierały karty pracy i gry… Niektóre Dzieciaki doskonale znają i wiem, że bardzo lubią, więc zapewne „wciągną” Was do zabawy.
Dodatkowo polecam następujące strony (no niestety, ale z Internetu też skorzystamy, ale tylko w dobrej wierze):
Tutaj gry i zabawy logopedyczne. Część bezpłatna, część wymaga wykupienia dostępu… ale warto.
Tu szaleństwo! Milion chyba gier dla każdego. Jeśli lubią dinozaury – znajdą. Jeśli chcą być dentystami – będą naprawiać zęby itd.
ALE!!! Tutaj nie chodzi o same gry, ale o ich językowy opis… jak już będziecie tworzyć te kanapki, naprawiać zęby, kopać skamieliny i różne inne rzeczy robić, to rozwijajcie słownictwo… o to tu chodzi. Jedno z ćwiczeń językowych z listy, to poznawanie jednego "nowego" słowa dziennie... te gry dobrze do tego pasują.
Różne propozycje zabaw, gier i pomysłów.
Potrzeba wykupienia dostępu, ale pomysły fajne
I na koniec, guru wszystkich stron, czyli: https://www.printoteka.pl/pl/start
Potrzeba wykupić dostęp, chociaż jest sporo pomocy darmowych. Jednocześnie kilka mam ściągniętych, więc jeśli ktoś poczuje potrzebę akuratnie „tej gry lub zabawy”, to piszcie, postaram się przesłać.
Na tej stronie możecie też tworzyć własne gry, a uwierzcie mi, że starsze Dzieciaki to uwielbiają, bo dla nich wymyślić „akcję” na planszy to żaden problem, np. „tracisz kolejkę, bo stoisz w McDonaldzie po hamburgera”… hmmm, dopóki na nich nie trafia, to bawią się wyśmienicie.
Ponadto będę przesyłać karty pracy, skierowane stricte do zajęć z danymi głoskami.
Pozostaję do Państwa dyspozycji, gdyby ktoś potrzebował konkretnej karty pracy lub gry z Printoteki.
Beata Macnar
Aneta Gumula
Zdrówka i bawcie się dobrze!!!
Lekcje tańca
Szkoła Tańca Carmen zaprasza wszystkie przedszkolaki na lekcje tańca. Lekcja nr 1.
Uwaga konkurs
Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci wraz z rodzicami do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym: "Moje ulubione pierogi". Termin nadsyłania prac upływa 17.04.2020r. o godz. 12.00.
Szczegóły konkursu:
Dzieci uczą Rodziców
Dzieci się uczą i młodzież się uczy. Rodzicu, i Ty poświęć trochę czasu na naukę, Wychowanie dzieci nie jest proste, ale mamy 10 wskazówek, które Ci pomogą. Centrum Rozwoju Lokalnego - organizator ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" kontynuując swoją misję wspierania edukacji najmłodszych, a także wsparcia rodziców w procesie wychowania swoich pociech, przygotowało kolejny materiał wideo z poradami. Film "Wychowanie dzieci – 10 porad psychologa" to materiał, który podejmuje 10 bardzo ważnych kwestii dotyczących wychowania dzieci. W roli przewodnika psycholog mgr Beata Liwowska.
Link do filmu: https://youtu.be/HxbYRBAKs7U
Korzystając z okazji przypominamy, że na stronie internetowej Centrum Rozwoju Lokalnego do pobrania są darmowe materiały do nauki w domu. Nowe materiały będą się ukazywać w każdą środę i każdy piątek aż do czasu, gdy szkoły i przedszkola wznowią funkcjonowanie.
Link do materiałów: https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/
Bajka na dziś
Za siedmioma górami, za siedmioma lasami były sobie...
Jeżeli chcecie się dowiedzieć co tam było zapraszam do lektury bajki
"BAJKA O ZŁYM KRÓLU WIRUSIE I DOBREJ KWARANTANNIE"
Lekcje religii
W imieniu S. Marinelli zapraszamy na zajecia z religii dla 4-5 latków, od poniedziałku do piątku, na żywo o godz. 11.00.
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3454303891252494&id=143981475618102
Dzieci uczą Rodziców w domu!
W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, ale także na apel Ministra Edukacji Narodowej, a przy tym chcąc zachęcić dzieci do przebywania w domu i naukę; przygotowaliśmy serię pakietów materiałów dydaktycznych do wspólnej domowej nauki rodziców i dzieci.
W ramach akcji „Dzieci uczą rodziców w domu” w środy i piątki na stronie internetowej www.crl.org.pl będą ukazywać się materiały do pobrania całkowicie za darmo. Zamieszczane lekcje obejmują tematykę zdrowego bezpieczeństwa, zdrowego trybu życia, promocji sportu, ekologii czy historii. Liczba lekcji będzie zależna od rozwoju sytuacji i ewentualnej decyzji co do wydłużenia okresu zamknięcia placówek.
Zapraszamy do pobrania pierwszego pakietu materiałów pn. „Jestem bezpiecznym uczeniem, jestem bezpiecznym przedszkolakiem” przygotowanych w ramach inicjatywy „Dzieci uczą rodziców w domu”. W paczce znajduje się prezentacja multimedialna oraz 4 zadania do wykonania. By zachęcić wszystkich rodziców i dzieci do wspólnej nauki informujemy, że 17 marca na naszym profilu na Facebooku (facebook.com/centrum.rozwoju.lokalnego) pojawi się konkurs, w którym do wygrania ciekawe nagrody. By wziąć udział w konkursie będzie trzeba w komentarzu zamieścić zdjęcie/zdjęcia z wykonanymi zadaniami. Szczegółowe informacje o konkursie już we wtorek 17 marca.
Pierwsze materiały można pobrać pod adresem:
https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/
Kolejne będą się ukazywać w każdą środę i każdy piątek.
Drodzy Rodzice
W związku z zawieszeniem zajęć opiekuńczo-wychowawczo-dydaktycznych w naszym przedszkolu przekazujemy Państwu informacje i materiały, które można wykorzystać do samodzielnej pracy z dzieckiem w domu. Zachęcamy do lektury.
Porady i wskazówki Pani psycholog:
Wszyscy stanęliśmy ostatnio w obliczu sytuacji trudnej, z którą w ten czy inny sposób musimy sobie poradzić.
Dzieci nie chodzą do przedszkola, kościoła, na basen i w inne miejsca. Skończyły się wycieczki do sklepu. Prawdopodobnie wielu z Was słusznie ograniczyło kontakty dzieci z ukochanymi dziadkami. Jednym słowem: dla świat stanął na głowie. Może to powodować u naszych dzieci wiele pytań, zdziwienia i lęku. Jedni z Was mieli możliwość zostania z dziećmi w domu, inni zostawiają dzieci pod opieką starszego rodzeństwa lub innych życzliwych osób, jeszcze inni próbują pogodzić pracę zdalną z opieką nad dzieckiem, co jest naprawdę nie lada wyzwaniem. Zdaję sobie sprawę, że każda z tych sytuacji wiąże się z zupełnie innymi waszymi emocjami i innymi emocjami u waszych dzieci. Łączy je jednak jedno. Nastąpiła w życiu czasowa zmiana, musimy odnaleźć się w tej sytuacji i pomóc odnaleźć się w niej naszym dzieciom.
Dzieci są jak małe radary. Widzą nasz – dorosłych- niepokój, słyszą nasze rozmowy, chłoną jak gąbka informacje z telewizji. U wielu z nich budzi to lęk. Pojawia się w głowach wiele pytań takich jak: co to jest wirus?, czy jak zachoruję to umrę? Czy umrze moja mama, tata, babcia? Czy jeżeli mam katar to mam znaczy że mam wirusa?,, czy wirus przyjdzie do mojego domu? Co to znaczy „śmierć”, „ofiara”, „respirator”? I wiele wiele innych.
Co możemy zrobić, żeby dzieciom pomóc?
Po pierwsze zadbajmy o siebie. Żeby nie nakręcać się lękiem, złością, bezradnością. Pamiętajmy, że większość zarażonych przechodzi wirusa lekko. Kwarantanna, akcja „zostań w domu”, wszystkie środki ostrożności są po to, żeby koronawirus nie sparaliżował służby zdrowia. Żeby nie rozprzestrzeniał się za szybko, żeby lekarze dali radę pomóc wszystkim potrzebującym. Nie jesteśmy więc bezradni. Stosując się do zaleceń służb walczymy z koronawirusem.
Wyłączmy telewizor. Nałóżmy sobie ramy: sprawdzanie wiadomości w internecie lub telewizji dwa razy lub raz dziennie wystarczy, żeby dowiedzieć się co się dzieje na świecie i w Polsce. Jeśli robimy to non stop to potęgujemy nasz lęk i lęk naszych dzieci. Pamiętajmy, że to co my możemy zrobić to stosować się do zaleceń służb, rozejrzeć się wkoło czy ktoś słabszy nie potrzebuje pomocy. Nasza najbardziej aktualna wiedza ile przypadków wirusa stwierdzono nie pomoże nikomu, uwaga poświęcona naszym dzieciom – owszem.
Jeśli nasze dziecko zadaje pytania wprost – odpowiadajmy. Znajdźmy chwilę czasu, usiądźmy z dzieckiem, odłóżmy telefon, wyłączmy radio tv i inne media. Odpowiadajmy prosto i ze spokojem. Pamiętajmy, że dziecko ma prawo wiedzieć. Jeśli unikamy odpowiedzi – potęgujemy albo powodujemy lęk.
Jeśli nasze dziecko nie zadaje pytań ale widzimy, że jest smutne, wycofane, przestraszone, porozmawiajmy z nim. Podobnie kiedy nagle stało się płaczliwe, nieposłuszne lub nadmiernie pobudzone. Powiedzmy, że widzimy, że jest smutne/rozdrażnione/wyjątkowo rozbrykane. Zapytajmy, czy to dlatego, że chciałoby chodzić do przedszkola, czy usłyszało coś co go martwi. Dajmy przestrzeń na opowiedzenie o sobie. Dajmy kartkę, kredki, zachęćmy, żeby narysowało jak się czuje. Pamiętajmy że nie ma złych uczuć. Dziecko też ma prawo do strachu, złości zniechęcenia, smutku, nudy. Jeśli nazwiemy mu te uczucia to jest mu łatwiej niż kiedy powiemy „nie bój się”, „nie smuć” itp.,
Jeśli dziecko nam mówi, że się boi, bądźmy przy nim. Przytulmy, zachęćmy do narysowania swojego strachu, do opowiedzenia o nim. Powiedzmy dziecku, że nie jest bezradne. Że walczy z wirusem nie chodząc do przedszkola i na różne atrakcje, że robimy to żeby nie roznosić wirusa - dla naszych dziadków, żeby byli bezpieczni i dla lekarzy, żeby dali radę pracować, a nie dlatego, że za oknem czyha coś groźnego. Wytłumaczmy, że wirus nie jest dla dzieci groźny (pamiętajmy, dzieci przechodzą go łagodnie lub bezobjawowo!). Skupmy się na aktywnościach które łagodzą lęki.
Obserwujmy zabawy – mogą wiele nam powiedzieć o tym czego dziecko się obawia, czy co je martwi. Jeśli widzimy, że dzieci w zabawie odtwarzają to co usłyszały, pozwólmy na to. Pozwólmy dzieciom bawić się w chorowanie, umieranie, pozwólmy wyśmiewać temat wirusa, wymyślać o nim piosenki, wierszyki. Widziałam zabawę dzieci rzucających w siebie kolczastą piłką, mówiących że to wirus i uciekających przed nią. To prawidłowa reakcja – oswajanie tematu który ich przerasta „na wesoło”.
Przesyłam Państwu kilka wskazówek, mogących pomóc oswoić temat pandemii. I bardzo fajną bajkę, którą znalazłam pomagającą wyjaśnić dzieciom ten temat.
Może komuś się przydadzą.
Życzę wszystkim zdrowia i sił do ogarnięcia trudności jakie się u was pojawiły Mam nadzieję, że będę mogła zobaczyć Wasze dzieci niedługo.
Jeśli macie jakieś pytania, wątpliwości zachęcam do kontaktu mailowego: katarzynaszkla@gmail.com
Katarzyna Szklarczyk - psycholog
Przykładowe aktywności dla dzieci (i dorosłych) zmniejszające lęk i inne trudne emocje:
Wspólna gimnastyka: Ruch to zdrowie! Gimnastyka, gra w piłkę, bieganie, podskoki, tańce powodują że jesteśmy odporniejsi na wirusa i na panikę.
Wspólne przygotowanie zdrowej sałatki owocowej, a następnie wspólne jej zjedzenie
Wspólne sporządzenie i podanie członkom rodziny „czarodziejskiej mikstury” (np. warzywno-owocowego musu lub herbatki z imbirem i miodem, lub innego zdrowego napoju w zależności od upodobań)
Przygotowanie prezentu (np. narysowanego, wyciętego z papieru, ulepionego z plasteliny, z masy solnej, tatrzyku) dla znajomej starszej osoby, która nie wychodzi z domu i wysłanie jej telefonem zdjęcia/filmiku.
Zrobienie sesji zdjęciowej i wysłanie babci
Telefon do babci/ dziadka
Telefon do kolegi/koleżanki
Wszelkie wspólne gry, zabawy i wygłupy z rodzicami
Narysowanie wirusa, a potem potarganie kartki i wyrzucenie jej do kosza
Zabawy masą solną i innymi masami plastycznymi (dużo przepisów w internecie pod hasłem „sensoplastyka)
Zabawa nasypaną do dużej miski kaszą lub fasolą (relaksuje zarówno dzieci jak i dorosłych)
Wymyślanie śmiesznych nazw wirusów
Zamknięcie oczu i słuchanie dźwięków z otoczenia
Masażyki, ciepła kąpiel z bąbelkami
i wiele innych, które przyjdą Wam do głowy
Dobrej zabawy!
Przykładowe odpowiedzi na pytania dzieci:
Czy koronawirus zabija?
Tak jak inne choroby – czasem, bardzo rzadko, może zabić, Ale większość ludzi tylko kaszle i nie musi nawet iść do szpitala. Dzieci są bezpieczne. Jak ktoś jest stary i bardzo chory musi uważać żeby się nie zarazić.
Dlaczego wszyscy mówią o koronawirusie?
Bo go jeszcze nie znamy. Wywołuje nową chorobę. Podobną do przeziębienia, ale trzeba się o niej wiele dowiedzieć, żeby móc ją leczyć
Dlaczego nie chodzimy do przedszkola/kościoła/sklepu itp?
Bo dzieci mogłyby złapać wirusa tak, że tego nie byłoby widać. Dla nich nie jest to groźne, ale mogłyby zarazić wiele starszych lub chorych osób. Nie wychodzimy, żeby jak najmniej ludzi zachorowało. W tym czasie przedszkola i szkoły będą dokładnie umyte. Musimy pilnować żeby nie zaraziło się dużo ludzi naraz bo wtedy mogłoby zabraknąć łóżek w szpitalach. Jeśli będziemy teraz spędzać czas tylko ze swoją rodziną i często myć ręce, to mniej ludzi się zarazi i wystarczy łóżek w szpitalach dla wszystkich chorych.
Jeśli dzieci zadają Wam trudniejsze pytania: np. o śmierć – to jest to zupełnie normalne. Zwykle wystarczy im zapewnienie, że ani one ani rodzice nie umrą teraz, tylko jak będą stare i chore. Dzieci wymagają odpowiedzi szczerych i prostych. Ważne jest, żeby nie przerażać się takimi pytaniami, nie zarażać ich swoimi lękami, Wy najlepiej znacie swoje dzieci i swoją sytuację. Odpowiedź trzeba dostosować do potrzeb dziecka w danym momencie. Jeśli takie tematy się u was zaczęły intensywnie pojawiać, a nie czujecie się na siłach odpowiadać – dajcie znać na maila. Spróbujemy razem znaleźć sposób odpowiedni do Waszej sytuacji.
UWAGA!!!
Szanowni Państwo,
w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego spowodowanego koronawirusem od 16 do 25 marca 2020 zwracamy się z prośbą
o ograniczenie osobistych kontaktów w Samorządowym Przedszkolu
w Zielonkach , prosimy kontaktować się wyłącznie telefonicznie: 12 285 01 20
i emailowo: przedszkolezielonki@gmail.com
W związku z zaistniałymi już przypadkami przypominamy, iż osoby chore i wykazujące objawy infekcji powinny zostać w domu oraz informujemy, że nie będą obsługiwane w szkole.
Zmiany terminów wyników rekrutacji
Uwaga
Zmiany terminów dotyczących wynikow rekrutacji
16.04. - podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.
od 16.04. do 24.04. - potwierdzenie przez rodzica kandydata zakwalifikowanego woli przyjęcia wyrażonej we wniosku, w formie pisemnego oświadczenia.
27.04. - podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.
Uwaga Rodzice
Od poniedziałku, 16 marca br. zajęcia zostają zawieszone. Uczniowie nie przychodzą do przedszkola, szkoły, placówki oświatowej.
Działamy zapobiegająco i profilaktycznie. Dzięki takim działaniom ograniczymy w Polsce duże skupiska ludzi. Im mniej ludzi w jednym miejscu, tym mniejsze szanse na szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa lub innych wirusów. Stąd decyzja o ograniczeniu miejsc pełnych ludzi, żebyśmy mogli działać zapobiegawczo.
Dzięki tzw. specustawie - specjalnej ustawie dotyczącej szczególnych rozwiązań w walce z epidemią koronawirusa. Dzięki tej ustawie rodzicom dzieci w wieku do lat 8, będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego.
Od 12 marca do 25 marca 2020 r., z czego pierwsze dwa dni (czwartek i piątek, 12-13 marca) to okres przejściowy. W okresie przejściowym w przedszkolach i szkołach podstawowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie zajęcia opiekuńcze.
Prosimy rodziców dzieci nieobecnych w dniach 12-13 marca o odwołanie posiłków, w okresie od 16 do 25 marca posiłki będą automatycznie odwołane.
Szczegółowe informacje w linku poniżej:
Rekomendacje MEN
Zgodnie z rekomendacją Ministra Edukacji Narodowej w zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z pojawiającymi się w niektórych krajach przypadkami zachorowań na koronawirusa informujemy, że:
- rodzic, którego dziecko wróciło z terenów występowania koronawirusa i ma objawy grypopodobne, aby bezzwłocznie powiadomił najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną, zgłosił sie do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego;
- rodzicowi dziecka do 8 roku życia, w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły należy się zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, Dz.U. 2017, poz. 1368).
Uwaga Rodzice
W związku z zagrożeniem dla zdrowia i życia, które niosą wirusy (w tym ostatnio koronawirus) zwracamy się z prośbą o rozsądną profilaktykę, która pomoże uniknąć ewentualnego zachorowania.
Prosimy przede wszystkim o:
- dokładne mycie rąk ciepłą wodą i mydłem zgodnie i instrukcjami, które znajdują się w łazienkach (w szkołach, przedszkolach, w innych miejscach użyteczności publicznej)
- nieczęstowanie sie przekąskami oraz niepicie z jednej butelki, kubka
- unikanie dotykania ust, nosa, oczu nieumytymi rękami
- kichanie, kasłanie do chusteczki lub w łokieć, przedramię
- nieprzyprowadzanie do przedszkola dzieci w przypadku, gdy ujawniają się objawy infekcji - szczególnie podwyższona temperatura ciała, kaszel, katar
- zapewnienie w domu koniecznego czasu na rekonwalescencję po każdej przebytej chorobie
- rozsądek i śledzenie komunikatów publikowanych na stronach Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia
Uwaga Rodzice - Komunikat w zakresie środków ochronnych przeciwko koronawirusowi.
Podstawowe środki ochronne przeciwko nowemu koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-19 (Opracowano na podstawie danych WHO, ECDC i CDC)
Główny Inspektorat Sanitarny, Warszawa Aktualizacja na dzień 21 lutego 2020 r.
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon, są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe. Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej
i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
ZALECENIA
Często myj ręce
Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.
Zachowaj bezpieczną odległość
Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.
Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej
Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Ministerstwa Zdrowia https://www.gov.pl/web/zdrowie
Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin
Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj
o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.Chroń siebie i innych przed zachorowaniem
Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2
Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu
z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości).Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.
Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.
Podejrzenie zakażenie SARS-Cov-2 jest powiązane:
– z podróżowaniem po obszarze Chin, w którym zgłoszono przypadki zakażenia SARS-Cov-2,
lub
– bliskim kontaktem z kimś, kto podróżował po Chinach i ma objawy ze strony układu oddechowego.Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ocenia, iż ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 dla obywateli UE/EOG i Wielkiej Brytanii przebywających w Europie jest obecnie niskie.
Zachęcamy do zapoznania się informacjami zamieszczanymi na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego pod adresem www.gis.gov.pl, m.in. „Komunikat dla podróżujących”, „Zasady postępowania epidemiologicznego i medycznego w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2)”” oraz „ Zasady postępowania w PODRÓŻY LOTNICZEJ oraz w portach lotniczych w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2)”. Zachęcamy również do odwiedzania strony Głównego Inspektoratu Sanitarnego na Facebooku, gdzie zamieszczane są najnowsze informacje.
Z wizytą w Domu Pomocy Społecznej
W środę 25 lutego grupa Smerfy i grupa Stokrotki wybrały się do Domu Pomocy Społecznej w Krakowie, ul.Kluzeka 2 na spotkanie z podopiecznymi. Dzieci przygotowały dla mieszkańców domu występ artystyczny pt. "Serce dla serca".
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor
Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.
Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus.
Archiwum Aktualności